#SzkołaPamięta

Bursa Międzyszkolna we Wrześni wzięła udział w akcji MEiN „Szkoła pamięta”.

Na tę okoliczność młodzież wraz z wychowawcami przygotowała spotkania mające na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

W środę  25.10.2023 r. młodzież z Bursy przy ul. Słowackiego uczestniczyła w projekcji filmu „Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim”. Film pokazuje powstanie wielkopolskie z perspektywy Wrześni, na tle wydarzeń krajowych i międzynarodowych. Operuje archiwaliami, tekstem na ekranie, żywą opowieścią wrzesińskich regionalistów czy scenami militarnymi z udziałem rekonstruktorów.

Dla młodzieży była to dodatkowa lekcja historii, wspomnienie tych którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Po projekcji młodzież przygotowała gazetkę poświęconą lokalnym bohaterom biorącym udział w postaniu wielkopolskim.

W poniedziałek 30.10.2023 r. młodzież mieszkająca w Bursie przy ul. Kaliskiej uczestniczyła w spotkaniu słowno-muzycznym, którego ideą było przedstawienie miejsc pamięci oraz osób, które wprowadzały pokój i cierpiały prześladowanie, walcząc i oddając swoje życie za Ojczyznę.

Zachęcono młodzież, by pobyć przez chwilę w zadumie nad przemijaniem i tymi, których już z nami nie ma.

W dniu 6 listopada 2023r. , w Bursie przy ul. Słowackiego młodzież  spotkała się  z panem Łukaszem Andrzejem Cichym, uczestnikiem „Misji Skarb” oraz członkami stowarzyszenia WRZOS, który propagował hasło: „Jeśli Ty nie zainteresujesz się Historią, to Historia zainteresuje się Tobą”.

Mogliśmy zapoznać się ze zbiorami przedmiotów uratowanych od zapomnienia. Młodzież miała okazję poznać pasjonatów historii, ludzi z pozytywną energią.

W dniach 2 oraz 7 listopada 2023 r.  uczniowie wraz z wychowawczyniami  odwiedzili groby i miejsca pamięci na wrzesińskim cmentarzu i zapalili symboliczne znicze.

 

Organizatorkami spotkań były: p. Dorota Gruszczyńska, p. Aleksandra Pilarska-Maciaszek

i p. Mariola Ptaszyńska, p. Anna Węclewska

 

Możliwość komentowania została wyłączona.