zdjęcie wielkanocna pisanka

Wielkanocna pisanka

Młodzież z bursy przy ul Kaliskiej wzięła udział w konkursie na wielkanocną pisankę. Zadanie polegało na ozdobieniu styropianowego jajka.

Wykonane pisanki zostały nagrodzone i zdobią naszą bursę.

Dziękuję za udział w konkursie.

Organizator Anna Węclewska

 

Ciekawostka

„Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami. (…)

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Temerskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze. (…)

Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. (…) W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy: drapanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, ażurki – pisanki ażurowe.” /https://pl.wikipedia.org/wiki/Pisanka/

Możliwość komentowania została wyłączona.